CTP, emin-rahat-hazır…

ads ads ads ads
11/07/2013

ads
ads
ads

Hasan Hastürer Hasan Hastürer


Özkan Yorgancıoğlu ile dün akşam yaklaşık iki saat sohbet ettik. CTP-BG Genel Başkanı’nda seçim stresinin kırıntısı bile yok. Seçimin kazananı olacaklarından hiç kuşkusu yok. Genel başkanın şahsında CTP’nin rahat, kendinden emin ve seçim sonrası hükümet etmeye hazır olduğunu gözledim. Kamuoyu yoklamalarında açık ara önde oluşları derin soluk alınmasının nedenlerinden biri.

 
 

Özkan Yorgancıoğlu, CTP-BG Genel Başkanı seçildiği günden sorgulandı.

CTP’nin eylemi, mücadeleyi çağrıştıran kimliğiyle ne kadar örtüşüp örtüşmediği sorusu sorulup yanıt arandı.

Aslında yanıt arayanlar kendi kafalarındaki yanıtı sorunun içinde veriyorlardı.

***

Bir genel başkan için parti içi başarının değeri parti sınırları dahilindedir.

Önemli olan parti içi bir irade ürüne olarak genel başkan seçildikten sonra daha geniş kesimlerin partisine ilgi ve desteğini ne oranda etkilediğidir.

Bunun göstergelerinden biri de seçimlerdir.

***

Özkan Yorgancıoğlu, genel başkan seçildikten sonra ilk ciddi sınavını Lefkoşa Türk Belediyesi seçimlerinde verdi.

Sandıktan CTP adayı Kadri Fellahoğlu çıkarken Yorgancıoğlu da ayrı bir mutluluk yaşayıp derin bir soluk aldı.

Esas büyük sınav 28 Temmuz’da.

***
Gizlemeye gerek yok.

CTP’de de genel başkanlık ya da parti içi liderlik mücadelesi var.

Yorgancıoğlu ile CTP’nin seçimlerde başarılı olamayacağı kulaklara uzun süredir fısıldanıyordu.

CTP’nin yerleşik parti disiplini, kulaklara fısıldayanlar kim olursa olsun, fısıltıların Yorgancıoğlu’na karşı tepkiye, eyleme dönüşmesini engelledi.

Erken seçim, kurultayı da öteledi.

Kurultay yolculuğundan erken milletvekilliği yapılacak.

Şu anki bulgular CTP’nin birinci parti çıkacağı yönünde.

CTP’nin birinci parti olması genel başkanının Başbakan olması demek.

Seçim başarısından öte seçim zaferinin ardından genel başkan hangi gerekçelerle değiştirilebilir?

Bu sorunun yanıtı kolay değil.

***

Özkan Yorgancıoğlu dün akşam bir grup gazeteciyle akşam yemeğinde bir araya geldi.

Beraberinde MYK Üyesi Hakan Kuntay ve CTP-BG’nin basın sorumlusu Ayşemden Akın vardı.

Yorgancıoğlu, dün akşam çok rahattı.

Bu rahatlığın nedenleri birden fazla.

Red Border kamuoyu araştırma şirketine yaptırılan kamuoyu yoklamasının sonuçları Yorgancıoğlu’nun masasına dün akşam saatlerinde bırakıldı.

Veriler Yorgancıoğlu’na derin soluk aldırdı.

Bizler sormadan Özkan Yorgancıolu, kamu oyu yoklamasının sonuçlarını seslendirdi.

“CTP- BG % 38-40, UBP % 25-27, DP-UG % 15 - 17 ve TDP % 3- 5 dolayında. Karasızlar ve karma oy eğilimli olanların oranı ise % 9.”

***

“CTP-BG’nin yükselişini hangi nedenlere bağlıyorsunuz?” sorusunu yönelttim.

Yorgancıoğlu, sakin sakin kendi penceresinden nedenleri sıralarken özetle şunları söyledi: “CTP-BG adaylarını en demokratik şekilde belirleyen parti oldu. Mecliste temsil edilen partiler içinde adaylarını belirlerken sorun yaşamayan tek parti olduk. İnsanımız bunu gördü. Sadece görmedi takdir de etti.

CTP-BG, 2009 Genel Seçimleri’nden sonra ana muhalefet partisi görevini üstlendi. Bazıları sert muhalefet yapmadığımızı, yumruğumuzu vurmadığımızı söyledi. Bizler kendimizden emin, kararlı, ilkeli ama ağır başlı bir muhalefeti tercih etti. Bu tercihimiz daha geniş kesimleri bugün kucaklamamızda önemli etkenlerden bir olmuştur.”

***

Yorgancıoğlu, ağır başlı muhalefetin olumlu yanlarının altını avantaj olarak çizerken aslında kendi imzasını taşıyan muhalefeti tarif ediyordu.

Daha açık ifadeyle kendine yönelik eleştirilerin haksızlığının daha seçim yapılmadan ortaya çıktığını seslendiriyordu.

***

CTP-BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu, 28 Temmuz sonrası nasıl bir yükün altına gireceklerini biliyor.

“Sorunlar çok ağır” dedikten sonra ekledi: “Sorunlar ağırlıktan öte karmaşaya dönüşmüş durumda. Bu boyuta gelmiş sorunların üstesinde gelmek için öncelikle toplumu kucaklamanız gerekir. Bizler toplumu kucaklamayı her zaman hedef edinen ve bunu başaran partinin mensuplarıyız. Tüm sorunların üstesinden gelecek reçetelerimiz vardır.”

***

Seçim nedeniyle yoğunlaşan gezilerde halktan aldıkları tepkileri de şöyle anlattı: “Yeşilırmak’tan, Dipkarpaz’a toplumdan aldığımız tepkiler enerjimize enerji katıyor. Kamuoyu yoklamasının sonuçları bizler için hiç sürpriz olmadı, çünkü bugüne kadar CTP’ye hiç oy vermeyen insanlar bizleri köylerine, evlerine davet edip yanımızda duracaklarını açık açık söylüyorlar.”

Halkın CTP’ye yönelişinde adil yönetim anlayışının CTP ile mümkün olabileceği inancının etkili olduğuna vurgu yapan Yorgancıoğlu, “Nereye gidersek gidelim, kimse bizden şahsi talepte bulunmuyor. Bizden istenen adil, hakkaniyetten uzaklaşmadan devleti yönetmemiz. Sınav yapmış, adamın kızı birinci gelmiş. Üç gün sonra sonuçlarla oynanıp hakkı yenmiş. Şimdi o genç kızımız CTP’nin hükümet döneminde yeniden sınava girmeye hazırlanıyor. Çünkü CTP döneminde hakkının yenmeyeceğine inanıyor” dedi.

***

Yorgancıoğlu, dün akşam iki farklı soruya benzer ve yuvarlak yanıt verdi.

İşte o sorular ve yanıtları.

“Seçimlerden sonra koalisyon aşamasında hangi parti ya da partilerle koalisyon kurabilirsiniz?”

Yanıt: “Şu an için 28 Temmuz’a seçime yoğunlaştık. Seçim sonrası koalisyon olacak olursa CTP’nin tercihiyle ilgili hiçbir karar üretilmemiştir. Günü geldiğinde değerlendirilecektir.”

Soru iki… “Sibel Siber’in Başbakanlığı toplumdan geniş kabul gördü. Seçim sonra hükümeti kurma görevi CTP’nin olursa Sibel Siber’le devam etme olasılığınız var mı?”

Yorgancıoğlu, bu soruya yanıtlarken şunları öne çıkardı: “Sibel Hanım’ın gördeği destek partimizin ne kadar doğru karar verdiğinin göstergesidir. Yetkili organlarımız seçim sonrası gün geldiğinde gerekli kararları verir. Şu an için bu konu gündemimizde yoktur.”

***

Seçim bildirgesine Kıbrıs sorununa çok geniş yer verilmediği anımsatılınca Özkan Yorgancıoğlu, “CTP-BG, Kıbrıs sorununun çözümüne her zaman en önde değer vermiş ve bu değere paralel çalışma yürütme durumunda olmuştur. Kıbrıs sorununun çözümüne katkı koyabilecek tüm taraflarla iletişim içindeyiz. Bütün mesele çözüme yönelik motivasyonu olumsuz etkilemeden adım atmaktır. Bizler bu adımları atıyoruz, atılması yönünde da çabalarımızı sürdürüyoruz” görüşünü ifade etti.

***

Özkan Yorgancıoğlu ile dün akşam yaklaşık iki saat sohbet ettik. CTP-BG Genel Başkanı’nda seçim stresinin kırıntısı bile yok. Seçimin kazananı olacaklarından hiç kuşkusu yok. Genel Başkanın şahsında CTP’nin rahat, kendinden emin ve seçim sonrası hükümet etmeye hazır olduğunu gözledim. Kamuoyu yoklamalarında açık ara önde oluşları derin soluk alınmasının nedenlerinden biri.

 
Günün sözü:
 

Tarlada çalışanın, harmanda yüzü güler.

 

11/07/2013 10:21
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: CTP, emin-rahat-hazır…, Hasan Hastürer
MANŞETLER

HK Hasan Hastürer

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.