"Bütün CTP camiası gibi pamuğa doğmadım"

ads ads ads ads
25/08/2013

ads
ads
ads

Hasan Hastürer Hasan Hastürer


Ferdi Sabit Soyer: Ben açık bir şekilde söylüyorum, CTP-BG’nin bir mensubu olmaktan, çileli tüm insanlarla bu çileyi çekmekten ötürü hiç yüksünmedim, bütün CTP camiası gibi pamuğa doğmadım. Hiçbir ayrıcalıkla da gelişmedim. Herkes gibi mücadele ederek bu memlekette kendini geliştirerek yüzlerce, binlerce insanımız gibi büyük zorluklara göğüs gererek, kendi düşüncelerimi toplumun ihtiyaçlarıyla bütünleştirdim. Beğenen beğenir, beğenmeyene de saygı duyarım. (19 Nisan 2005)

 
 

On beş yıldan fazladır her gün yazarım.

Uzaklara seyahat ederken zaman farkından dolayı önceden yazdığım yazılarım da var.

Ancak çoğunlukla yazılarımı her gün, günün sonunda akşam saatlerinde yazarım.

Böyle olduğu için de yazılarım en az yüzde doksanı hatta fazlası günlüğe yazmak gibidir.

İşte bu nedenle de eski yazılarıma göz atmak günlüğün sayfalarını karıştırmak gibidir.

***

Ferdi Sabit Soyer, siyasal yaşamımızda uzun yıllardır var.

Nisan 2005’te Mehmet Ali Talat, Cumhurbaşkanı seçilince Soyer’in yolu hem CTP Genel Başkanlığı hem de Başbakanlık için açılmıştı.

Soyer’le 19 Nisan 2005’te bir sohbet yapıp 21 Nisan 2005’te okurlarla buluşturmuştum.

Soyer, hem Başbakan hem de parti başkanı olmuştu. Ancak CTP-DP koalisyonu Talat’ın Başbakanlık günlerindeki uyumla devam etmemiş, çok konuşulan, çok sorgulanan CTP- ÖRP koalisyonu hayat bulmuştu.

***

Bu pazar günü 19 Nisan 2005’te Soyer’le yaptığım görüşme sonrası yazdığım yazımı sizlerle paylaşmak istedim.

Kritik bir eşikte yapılan bir görüşme sonrasında yazdıklarım.

O gün söylenenler sonra yaşananlar...

İşte 21 Nisan 2005 tarihli yazım:

***

Ferdi Sabit Soyer, CTP-BG’den ikinci Başbakan adayı.

Mehmet Ali Talat’ın Cumhurbaşkanlığı görevini resmen devralmasının ardından Soyer, genel sekreter olarak genel başkan vekili de olacak. O noktada ise Meclis’teki en büyük gruptan hükümeti kurabilecek kişi olarak hükümeti kuracak.

Aslında 20 Şubat Erken Genel Seçimleri’nin ardından CTP-DP koalisyon hükümeti oluşurken protokol cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasını ağırlıkla hedefledi. Bu nedenle hemen hemen her şey hazır. Pazartesi, hükümeti kurma görevi alacak Soyer, çok büyük bir olasılıkla bir sonraki gün hatta aynı gün yeni hükümeti açıklayabilecek.

*        *      *

Önceki gün (19 Nisan 2005) öğle saatlerinde CTP Genel Merkezi’nde Ferdi Sabit Soyer’le yaklaşık 45 dakika sohbet ettik.

Soyer, siyaset dünyamızın deneyimli isimlerinden. CTP-BG’nin Meclis grubundaki en deneyimli kişi aynı zamanda. Soyer, hem parti başkanlığı hem de Başbakanlığa hazır.

*          *        *

Talat sonrası CTP’yi sordum önce... Yanıt hiç gecikmedi:

“Berberoğlu bu partiyi kurdu, sonra Özker Özgür başkanlığı devraldı. Bilahare Sayın Talat başkan oldu. Cumhurbaşkanı seçilmesi nedeniyle Mehmet Ali Talat başkanlıktan ayrılıyor. Bütün bunlar yaşanırken CTP’nin hiçbir zaman sonrası olmadı. Hep gelişme, halka hizmet trendiyle bir gelişip büyüme söz konusu oldu. CTP değişen koşullarda değişen görevleri toplumuna hizmet noktasında her yer yerde hizmet vermeye devam edecek.”

Peki CTP-Birleşik Güçler yaklaşımı daha ne kadar devam edecekti... Soyer, “Kıbrıs sorunu daha çözülmedi” deyip ekledi: “Kıbrıs Türk halkının, Kıbrıs sorununun çözümünde farklı toplum kesimlerinin ortak sentezine ihtiyacı vardır. Ve bu ihtiyacı sürdürmek toplumsal sorumlulukla eşdeğerdir. CTP-BG bu ihtiyacın siyasi adresidir.”

*        *      *

Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası hükümet oluşumuyla ilgili takvim yanında CTP-BG içinde de bir takvim çalışacak. Soyer, bu takvimi şöyle özetledi:

“CTP açısından şöyle bir takvim var. Perşembe akşamı Parti Meclisimiz toplanıyor. PM bu yeni durumun değerlendirmesini yapıp görevlendirmeleri gerçekleştirecek. Genel Sekreter, Genel Başkana vekalet edecek. Yeni genel sekreter, kurultay sonrası belirlenecek. Tahminen Haziran ayı içinde yapılacak Kurultayda prosedürü tamamlayacağız.”

Tam bu noktada Ferdi Sabit Soyer’e toplanacak kurultayda genel başkanlığa aday olup olmayacağı sorusunu yönelttim.

Yanıt çok kısa ve açıktı:

“Evet aday olacağım.”

*        *       *

Soyer’in Başbakanlığı kesinlik kazanırken bazı çevreler özellikle meydanlardaki söylevlerinden yola çıkıp Soyer’e eleştiri yapmaya çalışıyor. Bunu anımsatıp görüşlerini sordum. Bir an duraksadı ve duygu yüklü bir sesle yanıtını seslendirdi:

“Her siyasetçi meydandan gelir. Genellikle UBP liderliğinin söylediği bir söz var. ‘Meydanlarda söylenen meydanlarda kalır.’ Ben bunun doğruluğuna inanmam. Meydanlarda söylenenler, meydanlardan sonra da yaşamaya devam eder. Her siyasetçinin kendi üslubuyla bir seslenişi var. Bunu bazıları beğenir, bazıları beğenmeyebilir. Örneğin meydanlarda çıkıp tüm aydınları Karen Fogg’un çocuğu diye tanımlayanlar, senelerdir bu ülkede Cumhurbaşkanı ve Başbakan oldu. ‘Bunlar haindir’ diyenler de bu ülkede yıllarca Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık yaptı.

Ondan sonra o ‘hain’ dedikleri insanlarla oturup ilgili devlet kurumlarında yer aldılar.

Şimdi meydanlarda kendi yaptıkları olgulara tanımlama yaptığımızda niye gocunuyorlar ki? Ben anlayamıyorum. Dolayısıyla ben açık bir şekilde söylüyorum, CTP-BG’nin bir mensubu olmaktan, çileli tüm insanlarla bu çileyi çekmekten ötürü hiç yüksünmedim, bütün CTP camiası gibi pamuğa doğmadım. Hiç bir ayrıcalıkla da gelişmedim. Herkes gibi mücadele ederek bu memlekette kendini geliştirerek yüzlerce, binlerce insanımız gibi büyük zorluklara göğüs gererek, kendi düşüncelerimi toplumun ihtiyaçlarıyla bütünleştirdim. Beğenen beğenir, beğenmeyene de saygı duyarım.

CTP, özünü koruyarak pozisyonlara, görev ve sorumluluklara ne kadar hazır olduğunu son dönemde canlı örnekleriyle göstermiştir. Bu örnekler bundan sonra da devam edecek.”

*     *      *

Serdar Denktaş’ın “Talat, yüzde 99 oyla seçilmiş olsaydı bile parlamenter sistemde Kıbrıs konusunda da hükümet devrede olacak” içerikli sözlerini anımsatınca Soyer şöyle konuştu:

“Geçmiş dönemlerde Cumhurbaşkanı konumunda bulunan Sayın Denktaş’a görüşmeci görevi doğallığı içinde vardı. Ancak Sayın Cumhurbaşkanı Denktaş, görüşmeci değil politika saptama merkezi oldu, bütün topluma rağmen. Yanlışlık buradaydı. Şimdi politikayı bütün Kıbrıs Türk halkı saptamıştır. 24 Nisan 2004 referandumu, Kıbrıs Türk halkı kendi demokratik iradesiyle nereye gitmek istediğini deklare etmiştir. Dolayısıyla burada politika saptanmıştır.

Bu saptanan politikayı başarıya götürmek için görüşmeci Cumhurbaşkanı’dır. Hükümet, Meclis ve buna bağlı olarak sivil toplum örgütleri bütün kendi görevleri ve anayasal yükümlülükleriyle 24 Nisan iradesinin sonuçlanması ve hakimiyetçi Papadopulos anlayışına bu toplumu ve Kıbrıs’ı teslim etmeme noktasında gereğini yerine getirmelidir ve bu başarılacaktır.”

*       *      *

“Peki Ferdi Sabit Soyer’in Serdar Denktaş’la uyumu Talat-Denktaş uyumu gibi olabilecek mi?” Bu sorunun yanıtını ise şu cümlelerle aldım:

“Sayın Serdar Denktaş, Sayın Talat’la bir uyum içinde muhakkak ki olmuştur. Bu uyumu sağlayan temel nokta da özellikle iki tarafın protokole ve hükümet programına bağlılıklarıdır. Bu bağlılık temeli devam ettiği sürece elbette Demokrat Parti ve onun genel başkanı ile uyumlu bir çalışmayı götürme kabiliyet ve becerisi bizlerde de söz konusudur.”

Her Başbakan’ın hükümetine yüklediği bir misyon var. Soyer, hükümetin genel anlamda görev anlayışını özetledikten sonra notlara düşecek şu sözlerle yanıtını tamamladı:

“Hükümet olarak bir başka asli görevimiz otuz bir yılın yarattığı statükonun hayatın her alanında değişimini sağlama adımlarını ilerletmektir. Toplumu kendi ayakları üzerinde durur konuma getirmek zorundayız. Ekonomisiyle, demokratik yapısıyla, en azından öncelikle kendi bütçesindeki cari harcamalarını kendi öz kaynaklarıyla karşılayabilen bir noktaya süratle gelmeliyiz. Böylece Türkiye’den aldığımız desteği altyapıya sevk edecek, toplumun ekonomik ilerleme ve dönüşümünü sağlayacak girgin girişken ve üretken bir toplum yapısı getireceğiz.”

 
Günün sözü:
 

Ağız buran meyve olgun değildir.

 

25/08/2013 12:11
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: “Bütün CTP camiası gibi pamuğa doğmadım”, Hasan Hastürer
MANŞETLER

HK Hasan Hastürer

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.