Anastasiadis’e fırsat verilmemeli

ads
ads
25/02/2019

ads
ads

Mete Tümerkan Mete Tümerkan


Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Lider Nikos Anastasiadis yarın görüşecek.

Bu görüşme ile ilgili beklentileri çok fazla yükseltmek doğru olmaz.

Rum tarafından özellikle Crans Montana’da Kıbrıs Konferansının başarısızlıkla sonuçlanması sonrasında gelen mesajlar çözüm konusunda cesaret verici değil.

Rum tarafı Kıbrıs Türk tarafı ile siyasi eşitlik temelinde bir çözüme sıcak bakmıyor.

Sıfır asker ve sıfır garanti konusundaki ısrarına devam ediyor.

Yetki paylaşıp, oluşacak ortaklığı Kıbrıslı Türklerle birlikte yönetmek istemiyor.

Rum Lider Nikos Anastasiadis bunları defalarca ifade etti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Anastasiadis ile yapacağı görüşmede elbette ki onun düşüncelerinde bir değişiklik olup olmadığını bir kez daha sorgulayacak.

Bundan önce yaptıkları görüşmede Akıncı, Anastasiadis’in görüşlerinde bir değişiklik olmadığını kamuoyu ile paylaşmıştı.

Yarınki görüşmede de farklı bir sonuç çıkması beklenmiyor.

Güven yaratıcı önlemler konusunda liderler arasında varılan mutabakatlarla ilgili Rum tarafı bugüne kadar bir adım atmadı.

Mobil telefonlar meselesi gündemden düştü.

Liderler görüşmesinde bu konuda da bir gelişme beklenmiyor.

Görüşmede açıklık kazandırılması beklenen en önemli mesele son dönemlerde Anastasiadis tarafından seslendirilen desentralizasyon konusu…

Akıncı bu konuda açıklama isteyeceğini belirtmişti.

Gelinen aşamada Kıbrıs meselesinde müzakerelerin yeniden başlayabilmesi için Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye tarafından ortaya konulan çok net şartlar söz konusu.

Müzakerelerin ucu açık olamayacağı, bir takvim olması gerektiği, ortak bir vizyonun varlığının önceden teyidi gibi şartlar var.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından da defalarca gündeme getirilen bu şartlar olmadan müzakerelerin yeniden başladığı algısı yaratacak bir sonucun yarınki görüşmeden çıkmaması gerekir.

Bu nedenle desentralizasyon konusunda karşılıklı görüşler ortaya konulmaya başlanması bu aşamada Türk tarafı açısından doğru olmaz.

Yani bir müzakereye girildiği algısı oluşturulmamalı…

BM Genel Sekreterinin geçici olarak görevlendirdiği özel danışmanı Jane Holl Lute’un ilgili tüm tarafların üzerinde mutabık kalabileceği bir ‘terms of reference’ metnini ortaya çıkaramadığı bir ortamda, Rum Lider Anasatasidis’e kendi istediği gibi kullanabileceği bir fırsat verilmemelidir.

Sıfır asker, sıfır garanti meselesini hala müzakereler için ön koşul olarak ortaya koyan, Kıbrıs Türk halkının siyasi eşitliğinin kabul edilemeyeceğini söyleyen, adanın doğal zenginliklerini tek taraflı gasp etme uğraşını sürdüren Rum Liderle bu aşamada müzakerelerin başlayabilmesi için ortak bir zemin bulmak imkansız.

Bu koşullarda sonuç odaklı olmayacak, laf olsun diye masada olunacağı bir durum yaratacak gelişmelere fırsat vermemek gerekir.

Her şeyden önce Rum Lider siyasi eşitlik konusunda adım atmalı, hidro-karbon yatakları meselesinde Kıbrıslı Türkleri yok sayan anlayışını değiştirmelidir. 

Gerisi zaman kaybıdır.

Hal böyle olunca yarınki görüşmeden bir şey beklemek gerçekçi olmaz.

Keşke olsa...

25/02/2019 23:09
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Anastasiadis’e fırsat verilmemeli
MANŞETLER

HK Mete Tümerkan

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.