İç paket meselesi önemli

ads
ads
08/05/2019

ads

Birikim Özgür Birikim Özgür


Geçtiğimiz günlerde Başbakan Erhürman’ın Yenidüzen gazetesinde bir mülakatı yayınlandı.

Herkes protokolle ilgili süreci anlamaya çalışırken Başbakan Kıbrıs Türk siyasal yaşamına yeni sayılabilecek bir kavram kazandırdı:

“İç paket”...

Bu kavramın gücünü açıklamak için Hüseyin Ekmekçi şöyle bir lastik benzetmesi yaptı:

“İç lastik tamam değilse dış lastik işe yaramaz”.

Protokol, mali protokol, dış yardım, dış finansman, adına ne dersek diyelim…

Tüm bunlar bugüne kadar bizim için Türkiye’nin KKTC bütçesine yaptığı hatta bazılarına göre yapmak zorunda olduğu finansman desteğinden öte hiçbir anlam taşımadı.

Hâlbuki KKTC’de öylesine ciddi sorunlar var ki Kıbrıs Türk halkının yaşadığı mağduriyetlerden güç alan bir siyasi irade olmaksızın bu sorunların çözümü neredeyse imkânsız.

Protokollerin ihtivası bambaşka olsa da beslediği algı kurulu düzenin devamını sağlayan enstrüman şeklinde oluştu.

Çünkü dış finansmanla ayakta tutulan kemikleşmiş bir yapı söz konusu.

2004 yılından beridir değişim siyaseti patinaj yapıyorsa sebebi belki de bu yanlış yerleşmiş algıdır.

Toplumdaki mevcut protokol algısı devam ettiği müddetçe Kıbrıs Türk halkının değişim için örgütlenmesi sanıldığı kadar kolay olamayacak.

Tam da bundan ötürü “iç paket” meselesi önemli.

Sayın Başbakan Bakanlar Kurulu’nda görüşülen giderleri azaltıcı ve gelirleri artırıcı bir dizi kararı anlatmak için kullandı bu kavramı.

Sanırım yapılması gereken Sayın Başbakan’ın işaret ettiği noktadan başlayarak sistemi düzeltmek için atılacak adımların iç süreçlerle ete kemiğe büründürülmesidir.

Halkın yaşamakta olduğu zorluklardan hareketle değişimi planlamak ve tığ işi işler gibi ilmik ilmik örmek gerekiyor.

2018 yılında Türk Lirasının değer kaybı nedeniyle bütçede öngörülenden 513 milyon TL daha fazla yerel gelir elde edilince yerel bütçe fazla verdi.

Protokol kurulu düzeni değiştirmek için içinde önemli fırsatlar barındırıyordu ancak protokol algısı dönüşmediği için pratikte yerel bütçe fazlası verilen koşullarda ilave finansman ihtiyacı ortadan kalkmış oldu.

Bu da protokol kapsamında 2018 yılında Türkiye’nin KKTC’ye sunduğu hibe ve kredi miktarının 2017 yılına göre 443 milyon TL daha az olması sonucunu doğurdu.

Protokollerin ana fikri ışığında örneğin 2018 yılının başından itibaren bir değişim seferberliğine girişseydik belki de çok daha fazla dış kaynağa erişimimiz olacaktı.

Böylelikle dış kaynakları artan oranda cari bütçeyi değil değişimi finanse etmek üzere kullanmış olacaktık.

Gelinen aşamada “iç paket” konusuna yoğunlaşmayı başarır ve odağına değişim düsturunu yerleştirebilirsek sadece değişememe sorunumuza ilişkin şeytanın bacağını kırmış olmayacağız aynı zamanda dış finansmana erişim imkânlarımızı da artırmış olacağız.

Bunu başaramadığımız takdirde yeni protokol imzalansa da krizden çıkmamız pek de kolay olamayacak.

Çünkü 850 milyon TL şeklinde telaffuz edilen bütçe açığı aslında 1 milyar TL’nin üzerindedir.

Reformları destekleme ödeneğinden 350 milyon TL alınacak varsayımı ile bütçe açığının 850 milyon TL olduğu ifade ediliyor.

Değişime odaklanmaz ve reform süreçlerimizi hızlandırmazsak ki 2004’ten beridir bu eşiği bir türlü aşamadık ve son 5-6 yılda bu ödenekten neredeyse hiç yararlanamadık, bu yıl da protokol imzalansa dahi durum pek de farklı olmayacaktır.

Diğer yandan protokolün imzalanabilmesi için de zaten kamu maliyesinin yılı nasıl çıkarabileceği konusunu ete kemiğe büründürmek gibi bir zorunluluğumuz vardır.

O halde şimdi aslında protokolün imzalanıp imzalanmayacağını, imzalanacaksa hangi hükümetin imzalayacağını ve benzeri popüler konuları değil bütünlüklü bir iç paketi konuşmanın vaktidir.

Ülke gündemi ise maalesef bu değildir.

Uzun yıllardır kritik eşiklerde siyasi kriz yaratıp değişimden kaçınma oyunu oynadığımız tas gibi ortadadır.

Ara dönemlerde de saha dışı forvet misali iddialı siyasi söylevlerle ülkeyi yönetmeyi deniyoruz ancak reelde ülkeye patinaj yaptırdığımızdır işin gerçeği.

İç paket meselesi önemli.

Şeytanın bacağını kırmak zorundayız…

08/05/2019 09:07
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: birikim özgür, haber, kıbrıs, İç pakete meselesi önemli
MANŞETLER

HK Birikim Özgür

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.